Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego dołącza do EMBL Heidelberg

Jakub Jeżowski, który pracę magisterską realizował we współpracy Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ i Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, otrzymał stypendium EMBL dla naukowców przed doktoratem, umożliwiające mu przystąpienie do EMBL International PhD Programme i prowadzenie pracy doktorskiej w EMBL Heidelberg.

Jakub Jeżowski niedawno obronił swoją pracę magisterską, którą prowadził w grupie badawczej Maxa Plancka kierowanej przez dr. hab. Sebastiana Glatta oraz w Zakładzie Biochemii Komórki kierowanym przez prof. Joannę Beretę. Jego badania koncentrowały się na zrozumieniu specyficznych modyfikacji ludzkich tRNA i tego, w jaki sposób mutacje w genie PUS3 są związane z zaburzeniami intelektualnymi.

Absolwent UJ wkrótce dołączy do grupy Julii Mahamid, w której będzie stosował nowoczesną tomografię krioelektronową (cryoET) do badania makrocząsteczek w komórkach. CryoET to nowa, potężna metoda, która pozwala obserwować, co dzieje się w komórce na poziomie strukturalnym, co zdaniem Jakuba Jeżowskiego będzie wyjątkową okazją, aby dokładnie przyjrzeć się temu, jak działają komórki w stanie natywnym i jak zmienia się ich działanie podczas choroby.

EMBL International PhD Programme (EIPP) jest doskonałą platformą startową do udanej kariery młodych badaczy, dzięki wspieraniu niezależności doktorantów i interdyscyplinarności badań. Promuje doskonałość i zapewnia kompleksowe szkolenia w połączeniu z bezpośrednią opieką mentorską i swobodą twórczą. EIPP to wysoce konkurencyjny program ze wskaźnikiem przyjęć poniżej 3 proc. Wzbogacające spotkanie naukowców różnych narodowości, przyjazna i oparta na współpracy atmosfera oraz pasja do nauki jednoczą zróżnicowany personel EMBL, zapewniają idealne warunki do nawiązywania długotrwałych kontaktów i sprawiają, że studiowanie w EMBL jest wyjątkowym doświadczeniem zmieniającym życie.