"Perły nauki" przyznane mgr inż. Witoldowi Wydmańskiemu z Małopolskiego Centrum Biotechnologii.

Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchomiło pierwszą edycję programu "Perły Nauki", następcy " Diamentowego Grantu". Mgr inż. Witold Wydmański z Małopolskiego Centrum Biotechnologii jest jednym z 98 laureatów "Pereł Nauki". Celem konkursu jest wsparcie wyjątkowo utalentowanych studentów studiów licencjackich lub studentów trzeciego lub czwartego roku jednolitych studiów magisterskich. Projekty kandydatów muszą uzyskać co najmniej dwie pozytywne recenzje ekspertów zewnętrznych, aby mogły zostać zakwalifikowane do finansowania.

Witold Wydmański złożył projekt o tytule "Sieci prototypowe jako krok do interpretowalnej analizy funkcji białek". Jego badania skupią się na opracowaniu metod pozwalających zrozumieć, dlaczego białkom przypisuje się określone funkcje biologiczne oraz jakie są ich źródła.

Takie podejście pozwoli biotechnologom lepiej zrozumieć interakcje między białkami a zachowaniem mikrobioty, co może mieć istotne implikacje dla odkrywania i rozwoju leków. Projekt wykorzysta techniki AI do stworzenia prototypowych sieci, które mogą być analizowane i interpretowane przez biologów, zapewniając wgląd w podstawowe mechanizmy determinujące funkcje białek. Łącząc podejścia obliczeniowe i eksperymentalne, badania mają na celu poprawę dokładności i wiarygodności analizy funkcjonalnej białek, co ostatecznie prowadzi do lepszego zrozumienia systemów biologicznych.

Te badania będą opierać się na podejściach rozwijanych obecnie w MCB, które zostały ostatnio opublikowane w czasopiśmie biologicznym mSystems (obecnie dostępne na BioRxiv - link) a oparte o podejście opisane w Nature Communications (link).

W ramach nowego programu Ministerstwa koszt realizacji projektu wynosi od 200 tys. do 240 tys. zł, w zależności od dziedziny nauki. Kwota przyznana zwycięzcy to ponad 224 tys. zł.