Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Laboratorium Bionanonauki i Biochemii

Laboratorium Bionanonauki i Biochemii prowadzi wiele ekscytujących i nowatorskich projektów badawczych opartych na zrozumieniu i projektowaniu naturalnych i sztucznych bionanomaszyn.

Team Leader

Dr hab. Jonathan Heddle
email: jonathan.heddle@uj.edu.pl
Stanowisko: Profesor uczelni
Małopolskie Centrum Biotechnologii
Gronostajowa 7A, 30-387 Kraków
tel: 12 664-5369

 

Opis badań

Bionanomaszyny występują w przyrodzie bardzo licznie. Ich przykładem są białka, które katalizują reakcje biologiczne niezbędne do życia - enzymy. Nazywanie enzymu maszyną jest w gruncie rzeczy dość trafne - enzymy zazwyczaj wykorzystują energię do wykonania pracy, która w przeciwnym razie nie zostałaby wykonana (a przynajmniej nie z wymaganą wydajnością lub szybkością). Nanomaszyny biologiczne często zawierają ruchome części i mogą być dość skomplikowane. Inne biologiczne nanokształty stanowią ważne elementy strukturalne. Nanomaszyny biologiczne dosłownie budują świat biologiczny cząsteczka po cząsteczce. Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy dokładnie zrozumieć zasady ich działania - moglibyśmy kontrolować naturalne nanomaszyny (szczególnie przydatne w zwalczaniu chorób) i konstruować własne nanomaszyny, które potrafiłyby robić rzeczy niespotykane w naturze (np. inteligentne leki). Wreszcie, oprócz zainteresowania białkami, interesujemy się również wykorzystaniem DNA do budowy nanomaszyn - jest to nowa i rozwijająca się dziedzina.

Nasze aktualne i ostatnie projekty
•    Sztuczne nanostruktury białkowe
Naszym celem jest zbudowanie nowych sztucznych nanostruktur białkowych, które nie występują w naturze.
•    Nanomaszyny naturalne
Badamy topoizomerazy, a w szczególności gyrazę DNA, która jest zarówno fascynującą nanomaszyną, jak i ważnym celem dla leków przeciwbakteryjnych.
    Nanomaszyny DNA (finansowane przez FNP)
DNA jest nie tylko cząsteczką przechowującą informacje, ale także wysoce programowalnym materiałem strukturalnym, który można łatwo zaprojektować tak, by tworzył użyteczne kształty, a nawet programowalne roboty.

 

Team

Publikacje

RUJ, ORCID, POLon, SCOPUS

Finansowanie

Źródła finansowania

Kariera

Obecnie nie mamy wolnych miejsc pracy, ale dwa razy w roku prowadzimy nabór doktorantów, a od czasu do czasu pojawiają się stanowiska podoktorskie. Zawsze jesteśmy zainteresowani przyjęciem do naszego zespołu najbardziej utalentowanych i entuzjastycznie nastawionych naukowców. (Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie listu motywacyjnego i CV).