16.11.2022
Ranking - opracowany przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies - ocenia m.in. dorobek naukowy uczonych na podstawie indeksu bibliometrycznego.
więcej o W rankingu TOP 2% najlepszych naukowców na świecie znalazło się 93 naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym prof. dr hab Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii
Journal Cover for MCB researchers

Journal Cover for MCB researchers

10.11.2022
Recent work of the Bionanoscience and Biochemistry Lab at the Malopolska Centre of Biotechnology has been featured on a journal cover
więcej o Journal Cover for MCB researchers
Historia konsorcjum MetaSUB: śledzenie miejskich mikrobów na całym świecie

Historia konsorcjum MetaSUB: śledzenie miejskich mikrobów na całym świecie

26.10.2022
Konsorcjum MetaSUB, założone w 2015 roku, jest globalnym konsorcjum z interdyscyplinarnym zespołem klinicystów, naukowców, bioinformatyków, inżynierów i projektantów, z ponad 100 krajów na całym świecie. Społeczność nieustannie gromadzi próbki środowiskowe z lokalizacji miejskich i wiejskich, komunikacji miejskiej, metra, kolei i systemów tranzytowych, a także systemów kanalizacyjnych.
więcej o Historia konsorcjum MetaSUB: śledzenie miejskich mikrobów na całym świecie

04.10.2022
Optogenetyka uznawana jest za najnowszą i najbardziej perspektywiczną techniką wykorzystywaną w medycynie i neurobiologii. W świetle najnowszych badań okazuje się, że nie tylko.
więcej o Wykorzystanie fototropiny, receptora światła niebieskiego roślin, do manipulacji wydajnością fotosyntezy i zwiększenia produktywności roślin.
aktualności publikacje grupy badawcze

14.09.2022
Persulfidacja jest unikalną potranslacyjną modyfikacją białek, która chroni nasze komórki i proteomy przed stresem oksydacyjnym i starzeniem się. Najnowsze prace z Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB UJ) wykazały, że za tę niewielką modyfikację chemiczną odpowiada białko komórkowe, zwane modyfikatorem związanym z ubikwityną 1 (lub w skrócie Urm1).
więcej o Prastare białko chroni enzymy przed stresem oksydacyjnym. Naukowcy z MBC UJ publikują przełomowe wyniki badań w "The EMBO Journal".