
Promieniowanie UV to cześć promieniowania słonecznego, która kojarzy się z oparzeniami i rakiem skóry, a mało kto wie, że jego niskie natężenie ma pozytywny wpływ np. na składniki gromadzone w roślinach, ważne dla mikroflory jelitowej i zdrowia człowieka.
Promieniowanie ultrafioletowe to część promieniowania słonecznego, która kojarzy się z oparzeniami i rakiem skóry, a mało kto wie, że jego niskie natężenie ma pozytywny wpływ np. na składniki gromadzone w roślinach, ważne dla mikroflory jelitowej i zdrowia człowieka.
Promieniowanie UV oraz fotosynteza przebiegająca w roślinach, utrzymują Ozonosferę, czyli warstwę ochronną bardzo ważną dla życia na Ziemi.
Promieniowania UV i jego wpływ na organizmy przede wszystkim roślinne było tematem konferencji "4th Network Meeting of the UV4Plants Association, UV4Plants Training School" organizowanej w dniach 2-6 lipca 2022 r. w Krakowie przez Stowarzyszenie UV4Plants z siedzibą w Helsinkach, a w Polsce reprezentowane przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Małopolskiego Centrum Biotechnologii dr Justynę Łabuz, dr hab. Wojciecha Strzałkę i dr Agnieszkę Katarzynę Banaś.
Wydarzenie miało na celu szerzenie wiedzy dotyczącej promieniowania ultrafioletowego, naturalnie występującego w promieniowaniu słonecznym, na organizmy żywe, oraz wymianę myśli, poglądów i doświadczeń pomiędzy naukowcami na różnym szczeblu rozwoju kariery naukowej, a także nawiązanie nowych kontaktów naukowych i tworzenie sieci współpracy.
Fot. MCB UJ
Do Krakowa przyjechało około 60 naukowców z 14 krajów Europy oraz z obu Ameryk. Na sesji rozpoczynającej konferencję w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego gości powitali dyrektor Małopolskiego Centrum Biotechnologii prof. UJ dr Danuta Earnshaw – Mossakowska oraz prodziekan Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ prof. dr hab. Artur Osyczka. Podczas konferencji dyskutowano między innymi na temat adaptacji i aklimatyzacji roślin w warunkach naturalnych, receptorów światła i szlaków przekazu sygnału w roślinach oraz uszkodzeń DNA i jego naprawy a wszystko to w kontekście promieniowania ultrafioletowego. Konferencję zamknęła obszerna dyskusja na temat praktycznych zastosowań promieniowania UV.
Uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzić wirtualnie Kraków z profesjonalnym przewodnikiem Mateuszem Tomaszczykiem, który opowiadał o urokach i magii miasta, a następnie osobiście odwiedzić miejsca ważne historycznie, kulturowo i towarzysko w centrum Krakowa.
Tekst: Anna Hebda