Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencje

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

lipiec 2022

20220703
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Promieniowanie UV! IV konferencja Towarzystwa UV4Plants

Data: 03.07.2022 - 06.07.2022
Czas rozpoczęcia: 17:00
Miejsce: ul. Krupnicza 33a, Centrum Dydaktyczne Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego
Organizator: Małopolskie Centrum Biotechnologii, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii
Witryna internetowa wydarzenia: https://www.uv4plants.org/meeting2022-krakow/
Promieniowanie UV! IV konferencja Towarzystwa UV4Plants

Promieniowanie UV to cześć promieniowania słonecznego, która kojarzy się z oparzeniami i rakiem skóry, a mało kto wie, że jego niskie natężenie ma pozytywny wpływ np. na składniki gromadzone w roślinach, ważne dla mikroflory jelitowej i zdrowia człowieka.

Promieniowanie ultrafioletowe to część promieniowania słonecznego, która kojarzy się z oparzeniami i rakiem skóry, a mało kto wie, że jego niskie natężenie ma pozytywny wpływ np. na składniki gromadzone w roślinach, ważne dla mikroflory jelitowej i zdrowia człowieka.

Promieniowanie UV oraz fotosynteza przebiegająca w roślinach, utrzymują Ozonosferę, czyli warstwę ochronną bardzo ważną dla życia na Ziemi.

Promieniowania UV i jego wpływ na organizmy przede wszystkim roślinne było tematem konferencji "4th Network Meeting of the UV4Plants Association, UV4Plants Training School" organizowanej w dniach 2-6 lipca 2022 r. w Krakowie przez Stowarzyszenie UV4Plants z siedzibą w Helsinkach, a w Polsce reprezentowane przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Małopolskiego Centrum Biotechnologii dr Justynę Łabuz, dr hab. Wojciecha Strzałkę i dr Agnieszkę Katarzynę Banaś.

Wydarzenie miało na celu szerzenie wiedzy dotyczącej promieniowania ultrafioletowego, naturalnie występującego w promieniowaniu słonecznym, na organizmy żywe, oraz wymianę myśli, poglądów i doświadczeń pomiędzy naukowcami na różnym szczeblu rozwoju kariery naukowej, a także nawiązanie nowych kontaktów naukowych i tworzenie sieci współpracy.

Fot. MCB UJ

Do Krakowa przyjechało około 60 naukowców z 14 krajów Europy oraz z obu Ameryk. Na sesji rozpoczynającej konferencję w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego gości powitali dyrektor Małopolskiego Centrum Biotechnologii prof. UJ dr Danuta Earnshaw – Mossakowska oraz prodziekan Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ prof. dr hab. Artur Osyczka.  Podczas konferencji dyskutowano między innymi na temat adaptacji i aklimatyzacji roślin w warunkach naturalnych, receptorów światła i szlaków przekazu sygnału w roślinach oraz uszkodzeń DNA i jego naprawy a wszystko to w kontekście promieniowania ultrafioletowego. Konferencję zamknęła obszerna dyskusja na temat praktycznych zastosowań promieniowania UV.

Uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzić wirtualnie Kraków z profesjonalnym przewodnikiem Mateuszem Tomaszczykiem, który opowiadał o urokach i magii miasta, a następnie osobiście odwiedzić miejsca ważne historycznie, kulturowo i towarzysko w centrum Krakowa.

Tekst: Anna Hebda