ViroGenetics na tropie nowych koronawirusów u zwierząt w Europie - Projekt MUSECoV

Grupa badawcza Virogenetics z Małopolskiego Centrum Biotechnologii, prowadzona przez prof. dra hab. Krzysztofa Pyrcia, uczestniczy w międzynarodowym projekcie MUSECoV: analiza środowiskowa koronawirusów - ewolucja i predykcja nowych zagrożeń.

ViroGenetics - MUSECoV

W ramach interdyscyplinarnej współpracy z Europejskimi ośrodkami badawczymi podjęte zostały prace, które pozwolą określić rozpowszechnienie koronawirusów u zwierząt dzikich, towarzyszących i domowych. Uzyskane dane i materiał zostaną wykorzystane dla zrozumienia ewolucji koronawirusów oraz realnego ryzyka dla ludzi.
Efektem projektu MUSECoV będzie lepsze zrozumienie globalnego ekosystemu koronawirusów oraz dynamiki ich ewolucji w różnych ekosystemach. Zdobyta wiedza zredukuje ryzyko pojawienia się kolejnej pandemii oraz umożliwi lepsze przygotowanie się na nadchodzące zagrożenia.
Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach europejskiego programu ERA-NET CO-FUND ICRAD. Wysokość dofinansowania wynosi 855 899,00 zł.
W skład konsorcjum wchodzą:
1.    The French Agency for Food, Environmental and Occupational Health & Safety (ANSES), Francja – Koordynator;
2.    Universite de Caen Normandie, Francja;
3.    Małopolskie Centrum Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński, Polska;
4.    Catalan Institute of Nanoscience and Nanotechnology (ICN2), Hiszpania;
5.    Istituto Zooprofilattico Sperimentale della Puglia e della Basilicata, Włochy.

UJ EN