
Krystalografia rentgenowska pozwala na określenie struktur makrocząsteczek biologicznych z rozdzielczością na poziomie atomu, zapewniając unikalny wgląd w zależności struktura-funkcja.
Grupa badawcza krystalografii białek prowadzona przez Grzegorza Dubina skupia się na wyznaczaniu, interpretacji i zrozumieniu struktur rentgenowskich cząsteczek biologicznych zaangażowanych dotyczących:
- nowotworów
- cukrzycy
- transmembranowego transportu białek.
Zapewniamy również ekspertyzę w zakresie wspólnych przedsięwzięć w wielu obszarach badań podstawowych i stosowanych.
Interesują nas przede wszystkim badania oddziaływań białek oraz białek i substancji małocząsteczkowych w obrębie tematyki nowotworzenia i patogenezy bakterii. Obecnie realizujemy projekty własne obejmujące charakterystykę strukturalną kinaz o istotnej roli w procesach nowotworzenia, szlaku białka p53, bakteryjnych proteinaz o nieznanym mechanizmie katalizy oraz proteinaz gronkowcowych. Równolegle do badań krystalograficznych rozwijamy także techniki selekcji aptamerów (szczególnie jednoniciowego DNA) przeciwko celom molekularnym istotnym w procesach nowotworzenia. Poza badaniami własnymi prowadzimy także bogatą współpracę naukową oraz współpracę z przemysłem w zakresie innych tematów gdzie w rozwiązaniu problemów badawczych może być pomocna krystalografia rentgenowska białek.
Pracownia Krystalografii Rentgenowskiej MCB posiada duże doświadczenie w rozwiązywaniu struktur białkowych oraz struktur kompleksów. Podstawą wyposażenia pracowni krystalografii jest dyfraktometr rentgenowski (RigakuMicroMax-007 HF) z detektorami CCD oraz IP. Przeszukiwanie warunków krystalizacji (ang. screening) prowadzone jest przy pomocy automatycznej stacji pipetującej (Phoenix RE). Pracownia jest także doskonale wyposażona w aparaturę do ekspresji, oczyszczania i analizy białek.
- Horizon 2020 Accelerated Early staGe dIScovery (akronim: AEGIS) - 2015-2018
- NCBiR, Strategmed Terapie epigenetyczne w onkologii. (akronim: EPTHERON) - 2015-2018
- NCN, Symfonia II Przejściowe stany białek w projektowaniu niskocząsteczkowych inhibitorów oddziaływań białko-białko - 2014-2018
- NCN, Symfonia I Zewnątrzkomórkowa aktywność proteolityczna ludzkiego epitelium - rola w modulacji przekazu sygnału w obrębie nabłonka - 2013-2017
- NCN, Sonata BIS Nowe kinazy o istotnej roli w procesie nowotworowym – charakterystyka strukturalna – 2013-2017

Prof. dr hab. Grzegorz Dubin
więcej o Prof. dr hab. Grzegorz DubinPostdoc:
Stuti Patel
Doktoranci:
Oskar Lipiński
Artur Blat
Tabassum Sood