Lider | Molekularne Mechanizmy Chorób

dr hab. Neli Kachamakova-Trojanowska

Lider grupy badawczej Molekularnych Mechanizmów Chorób w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

2020 - | Lider Laboratorium Molekularne Mechanizmy Chorób

Neli Kachamakova-Trojanowska ukończyła Sofia University w Bułgarii, a następnie zrobiła doktorat w Polskiej Akademii Nauk w dziedzinie immunologii ryb. W 2006 roku pracowała jako postdoc w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie nad projektem dotyczącym choroby Alzheimera. Następnie przeniosła się na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie do Zakładu Biochemii Komórki na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii pracując nad projektem europejskim związanym z cukrzycą. Od 2010 roku pracowała w kilku różnych projektach i grupach (JCET, Zakład Biotechnologii Medycznej) w ramach Uniwersytetu, zdobywając doświadczenie i skupiając się na szerokiej dziedzinie dysfunkcji śródbłonka w odniesieniu do chorób człowieka. Neli dołączyła do MCB w 2018 roku, a od 2020 roku jest liderem grupy badawczej Molekularnych Mechanizmów Chorób. W 2022 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w Radzie Dyscypliny Nauk Biologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Modelowanie ludzkich chorób z wykorzystaniem iPSC zapewnia nieograniczone i specyficzne dla pacjenta zródło komórek, które można wykorzystać do identyfikacji molekularnych mechanizmów leżących u podstaw danej patologii oraz opracowywania nowych metod leczenia. Co więcej, generowanie linii izogenicznych poprzez edycję genów za pomocą systemu CRISPR/Cas9 umożliwia obecnie naukowcom skorelowanie mutacji genetycznych z fenotypem danej choroby, niezależnie od wpływu tła genetycznego.

Research Gate