Wyniki sortowane według etykiety: grupy badawcze

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego dołącza do EMBL Heidelberg

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego dołącza do EMBL Heidelberg

28.08.2023
Jakub Jeżowski, który pracę magisterską realizował we współpracy Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ i Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, otrzymał stypendium EMBL dla naukowców przed doktoratem, umożliwiające mu przystąpienie do EMBL International PhD Programme i prowadzenie pracy doktorskiej w EMBL Heidelberg.
więcej o Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego dołącza do EMBL Heidelberg
Jak stworzyć białko z metylowanego mRNA

Jak stworzyć białko z metylowanego mRNA

28.08.2023
"Transkrypcja" to proces komórkowy, który umożliwia przepływ informacji genetycznej z DNA do mRNA. Podczas kolejnego etapu, zwanego "translacją", powstałe cząsteczki mRNA są tłumaczone na łańcuchy aminokwasów, które budują białka komórkowe pełniące prawie wszystkie funkcje w naszych ciałach. Ta podstawowa zasada jest jeszcze bardziej skomplikowana dzięki istnieniu naturalnie występujących modyfikacji cząsteczek RNA, których rola jest przedmiotem szeroko zakrojonych prac naukowych prowadzonych na całym świecie.
więcej o Jak stworzyć białko z metylowanego mRNA

05.07.2023
więcej o Dr Barbara Pucelik i mgr Aleksandra Synowiec w gronie wybitnych młodych naukowców ze stypendiami MEiN na rok 2023

23.06.2023
więcej o Naukowcy z MCB wśród nagrodzonych podczas uroczystości obchodów 20-lecia działalności Centrum Transferu Technologii CITTRU

01.06.2023
Za niespełna miesiąc rozpoczną się Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska, największa impreza sportowa w historii kraju. W dniach 21 czerwca - 2 lipca najlepsi sportowcy z 48 europejskich krajów będą rywalizować o medale w 29 dyscyplinach. Według naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego jest to doskonała okazja, by zbadać wpływ organizacji tak wielkiego wydarzenia i przyjazdu dużej liczby sportowców, trenerów, działaczy i kibiców na szeroko pojęte zdrowie mieszkańców Krakowa.
więcej o Wirusy, bakterie i zdrowie publiczne: Analiza zagrożeń podczas Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie