Historia konsorcjum MetaSUB: śledzenie miejskich mikrobów na całym świecie
aktualności grupy badawcze

Historia konsorcjum MetaSUB: śledzenie miejskich mikrobów na całym świecie

26.10.2022
Konsorcjum MetaSUB, założone w 2015 roku, jest globalnym konsorcjum z interdyscyplinarnym zespołem klinicystów, naukowców, bioinformatyków, inżynierów i projektantów, z ponad 100 krajów na całym świecie. Społeczność nieustannie gromadzi próbki środowiskowe z lokalizacji miejskich i wiejskich, komunikacji miejskiej, metra, kolei i systemów tranzytowych, a także systemów kanalizacyjnych.
więcej o Historia konsorcjum MetaSUB: śledzenie miejskich mikrobów na całym świecie
aktualności grupy badawcze

04.10.2022
Optogenetyka uznawana jest za najnowszą i najbardziej perspektywiczną techniką wykorzystywaną w medycynie i neurobiologii. W świetle najnowszych badań okazuje się, że nie tylko.
więcej o Wykorzystanie fototropiny, receptora światła niebieskiego roślin, do manipulacji wydajnością fotosyntezy i zwiększenia produktywności roślin.
aktualności publikacje grupy badawcze

14.09.2022
Persulfidacja jest unikalną potranslacyjną modyfikacją białek, która chroni nasze komórki i proteomy przed stresem oksydacyjnym i starzeniem się. Najnowsze prace z Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB UJ) wykazały, że za tę niewielką modyfikację chemiczną odpowiada białko komórkowe, zwane modyfikatorem związanym z ubikwityną 1 (lub w skrócie Urm1).
więcej o Prastare białko chroni enzymy przed stresem oksydacyjnym. Naukowcy z MBC UJ publikują przełomowe wyniki badań w "The EMBO Journal".
aktualności projekty

24.08.2022
Projekt MIKROBIOM, którego celem jest opracowanie narzędzi umożliwiających wykorzystanie analizy mikrobiomu środowiskowego w celach kryminalistycznych, wkracza w ostatnie etapy realizacji. Częściowe wyniki projektu zaprezentowane zostaną podczas 29. kongresu International Society for Forensic Genetics, który odbędzie się już w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie, USA.
więcej o Projekt MIKROBIOM, czyli zastosowanie mikrobiomu środowiskowego w kryminalistyce
Małopolska Noc Naukowców 2022 w MCB UJ
aktualności wydarzenia

Małopolska Noc Naukowców 2022 w MCB UJ

04.08.2022
Małopolska Noc Naukowców wraca na Uniwersytet Jagielloński. W 2022 i 2023 roku zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wydarzenie, które odbędzie się w ostatni piątek września. To właśnie wtedy najstarsza uczelnia w Polsce otworzy swoje drzwi, aby pokazać, jak powstaje nauka.
więcej o Małopolska Noc Naukowców 2022 w MCB UJ