Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymuje Międzynarodową Nagrodę Profesury Leverhulme

Prof. Jonathan Heddle, kierownik zespołu naukowego w Małopolskim Centrum Biotechnologii (MCB), otrzymał ok. 23 mln zł nagrody Leverhulme International Professorship.

Badania profesora Heddle'a na Uniwersytecie Jagiellońskim dotyczą bionanonauki i mają na celu zrozumienie, zaprojektowanie, zbudowanie sztucznych i modyfikację naturalnych bio-nanomaszyn. Jest to temat, który zamierza rozwinąć jako laureat otrzymanej nagrody.

Żywe systemy są budowane i utrzymywane dzięki działaniu niezliczonych biologicznych nanomaszyn, takich jak enzymy. Istnieją one w nanoskali (nanometr jest tysiąc razy mniejszy niż szerokość ludzkiego włosa) i wiele z nich działa jak małe roboty. Pracując razem, są odpowiedzialne za definiowanie cech komórek, takich jak samonaprawa i autonomiczny ruch. Czerpiąc inspirację z nanomaszyn natury, profesor Heddle ma nadzieję zbudować sztuczne "nanoroboty", które są biokompatybilne i biodegradowalne oraz zdolne do wykonywania użytecznych zadań, zarówno tych występujących w naturze, jak i całkowicie zaprojektowanych. Na przykład takie nanomaszyny mogą pewnego dnia działać jako "strażnicy" naszych ciał; Identyfikacja i niszczenie raka, działanie jako nowe systemy dostarczania leków, a nawet spowalnianie procesu starzenia.

Leverhulme jest to prestiżowy tytuł profesora uznawany na całym świecie, który umożliwia uniwersytetom przyciąganie wiodących światowych naukowców do objęcia stałych stanowisk profesorskich w Wielkiej Brytanii. Finansowanie pomoże założyć Centrum Programowalnej Materii Biologicznej na Uniwersytecie w Durham, wspierając zespół początkujących naukowców i doktorantów oraz budując solidne podstawy do dalszego rozwoju tego ekscytującego nowego obszaru badań. Jednocześnie profesor Heddle ma nadzieję na utrzymanie silnych powiązań z naukowcami z MCB i szerszym towarzystwem badawczym Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Badania, które pozwoliły nam odnieść sukces w aplikacji Leverhulme International Professorship, nie byłyby możliwe bez wsparcia MCB, Uniwersytetu Jagiellońskiego, polskich organów finansujących i oczywiście fantastycznego zespołu badawczego w moim laboratorium w MCB. Mam oczywiście nadzieję, że będziemy mogli kontynuować współpracę i że będę ambasadorem fantastycznych możliwości dla utalentowanych naukowców do prowadzenia wiodących na świecie badań, które oferuje MCB", zauważa profesor Heddle.

Profesor Danuta Earnshaw, dyrektor MCB, skomentowała: "Cieszę się, że mogę uczestniczyć w sukcesie Jonathana. W MCB zapewniamy światowej klasy instytut z najnowocześniejszym sprzętem badawczym. Jesteśmy przekonani, że szkolenia i badania dostępne w MCB wyposażają wszystkich naszych naukowców w narzędzia do konkurowania na najwyższym poziomie na światowej arenie, a sukces Jonathana potwierdza rzeczywistość naszej wizji. Jesteśmy dumni, gdy jeden z członków naszej rodziny (MCB) odnosi sukcesy i cieszymy się na dalszą bliską współpracę z Jonathanem w przyszłości. "