20.03.2024
W renomowanym czasopiśmie „Nucleic Acids Research”, wydawanym od 1974 roku przez Oxford University Press, ukazał się artykuł poświęcony kompleksowi nsp14, nap16 i nsp10, który jest odpowiedzialny za metylację koronawirusowego RNA. Publikacja jest efektem pracy naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, prowadzonej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrć oraz dr Anny Czarnej, w ścisłej współpracy z Instytutem Helmholtza w Monachium.
więcej o Naukowcy coraz lepiej rozumieją biologię wirusów

więcej o Konkurs Coimbra Group 3-Minute-Thesis UJ

05.03.2024
Dr Mateusz Sikora z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował rewolucyjne podejście do szybkiej wizualizacji białek i cukrów. To efekt algorytmu GlycoSHIELD opracowanego dzięki polsko-niemieckiej współpracy naukowej w Centrum Dioscuri Maxa Plancka, powstałym w 2023 roku w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ.
więcej o GlycoSHIELD, czyli rewolucyjne podejście do szybkiej wizualizacji białek i cukrów

04.03.2024
Już po raz 21. "Puls Medycyny" ogłosił wyniki rankingu Lista Stu. W tym roku znalazło się w nim 11 przedstawicieli społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Najwyżej sklasyfikowano prof. Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii.
więcej o prof. Krzysztof Pyrć z MCB w pierwszej dziesiątce najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie. Nowa "Lista Stu" Pulsu Medycyny

18.10.2023
The article entitled “Molecular insights into the phototropin control of chloroplast movements” is co-authored by Olga Sztatelman (from the Institute of Biochemistry and Biophysics, Polish Academy of Sciences, Warszawa) and Paweł Hermanowicz (MCB).
więcej o Justyna Łabuz together with co-workers has been awarded by the Polish Society of Experimental Plant Biology (PSEPB) for the best review article in English