Ewolucyjny sens stosunków „płciowych” bakterii - nowa publikacja dr Rafała Mostowego w Science Advances

03.06.2020
Jaka jest najlepsza genetyczna strategia tworzenia potomstwa? Seks to świetny sposób na zdobywanie nowych, adaptacyjnych kombinacji genów, ale wydaje się, że poprzez rekombinacje ryzykujemy również rozbicie adaptacyjnych zestawów genów. Która strategia jest więc korzystniejsza z punktu widzenia ewolucji? Okazuje się, że bakterie mogą dostarczyć jednej z odpowiedzi na to pytanie. Więcej na ten temat czytamy w niedawnej publikacji, która jest efektem współpracy naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii i Big Data Institute na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Connecting Nanoscale Protein Cages – Progress Towards New Drug Delivery Systems and Vaccines

26.05.2020

Rare and interesting posttranslational modification - hypusine

25.05.2020
Structural Biologists from MCB, Elżbieta Wątor and Piotr Wilk led by Przemysław Grudnik revealed the structural basis underlying the mechanism of substrate recognition during the first step of hypusination, the most unique post-translational modification. Their work may have an impact on future drug design to treat cancer and neurodegeneration.

START scholarships for MCB researchers

22.05.2020
We are delighted to announce that two of our researchers have been successful in gaining one of the oldest and most prestigious scholarships from The Foundation For Polish Science - START. Katarzyna Owczarek and Rościsław Krutyhołowa have been awarded the scholarships in recognition of their past achievements and to support further scientific development.