Prestiżowa Nagroda Binieckiego dla dr Anny Czarnej z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ

Komitet Naukowy Interdyscyplinarnej Konferencji Nauk o Lekach ACCORD 2022 przyznał prestiżową Nagrodę Prof. Stanisława Binieckiego dr Annie Czarnej z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego za prace nad zastosowaniem biologii strukturalnej w poszukiwaniu nowych substancji czynnych.

Nagroda Prof. Stanisława Binieckiego - konferencja ACCORD 2022

Podczas tegorocznej edycji ACCORD "Synergy of interdisciplinary innovations" - interdyscyplinarnej konferencji poświęconej nauce o lekach, organizowanej przez Warszawski Uniwersytet Medyczny w dniach 26-28.05.2022 r., wręczono Nagrodę Prof. Stanisława Binieckiego za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie interdyscyplinarnych badań nad lekami. Z wielką przyjemnością informujemy, że w tym roku nagrodę otrzymała dr Anna Czarna z Grupy Badawczej KIND Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego za prace nad zastosowaniem biologii strukturalnej w poszukiwaniu nowych substancji czynnych ex-aequo z dr Wiolettą Rut z Uniwersytetu Wrocławskiego za osiągnięcia w rozwijaniu narzędzi biologii chemicznej do odkrywania leków.

Nagrody wręczane są co dwa lata podczas Konferencji ACCORD. Każda z nich przyznawana jest młodemu naukowcowi z Polski oraz młodemu naukowcowi z zagranicy za wybitne osiągnięcia naukowe. Stanisław Biniecki był polskim lekarzem, farmaceutą i chemikiem. Odkrył Todralazynę (wprowadzoną do lecznictwa w 1964 r.) i Gapikominę (wprowadzoną w 1970 r.).

Na tegoroczną edycję konferencji złożyły się wykłady ponad 20 prelegentów z renomowanych ośrodków akademickich m. in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz Polski (), opiniotwórcze panele dyskusyjne z udziałem wybitnych naukowców oraz krótkie sesje ustne prezentujące dorobek naukowy młodych badaczy, a także strefa expo. Wśród uczestników konferencji byli m. in. przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Wrocławskiego czy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Kolejna edycja konferencji zaplanowana jest na rok 2024.

Źródło:

accord.wum.edu.pl/stanislaw-biniecki-awards/