Centrum Dioscuri do Modelowania Modyfikacji Potranslacyjnych powstanie w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

W Małopolskim Centrum Biotechnologii powstanie Centrum Dioscuri do Modelowania Modyfikacji Potranslacyjnych. Zespołem pokieruje Dr Mateusz Sikora, jeden ze zwycięzców 4. Międzynarodowego konkursu na Centra Dioscuri, ogłoszonego przez Towarzystwo Maxa Plancka (MPG) i Narodowe Centrum Nauki (NCN).

Centrum Dioscuri MCB UJ

Dioscuri to wspólny program niemieckiego Towarzystwa Maxa Plancka i Narodowego Centrum Nauki w Krakowie. Projekt umożliwia wybitnym naukowcom prowadzenie światowej klasy badań w instytucjach naukowych, mających siedziby w Polsce, we współpracy z niemieckimi uniwersytetami i instytucjami badawczymi.
Dr Mateusz Sikora został wybrany spośród 23 naukowców w czwartej edycji konkursu na Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri i będzie kierował nowym Centrum Dioscuri w MCB UJ.
Jego partnerem z Niemiec będzie prof. dr Gerhard Hummer, lider działu Biofizyki Teoretycznej w Instytucie Maxa Plancka we Frankfurcie, z którym dr Sikora współpracuje już od 2017 roku.

Dr Mateusz Sikora

Jak zaznacza dr Sikora: "Polskie instytucje są atrakcyjnym miejscem do prowadzenia wiodącej działalności naukowej, ale ograniczone są długoterminowe rozwiązania wspierające młodych liderów grup z ambitnymi pomysłami badawczymi, co utrudnia pełne wykorzystanie międzynarodowych doświadczeń i pełny transfer wiedzy." Dodaje, że zdecydował się aplikować do programu Dioscuri, "ponieważ zapewnia on ten brakujący element, wspierając mój pobyt w jednym z najlepszych instytutów w tej dziedzinie, a jednocześnie dając mi swobodę skupienia się na prowadzeniu badań."
Dr Sikora rozpoczął swoją karierę naukową na Uniwersytecie Jagiellońskim, tytuł doktora uzyskał w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Współpracuje z naukowcami z renomowanych instytucji badawczych na całym świecie, takich jak Institute of Science and Technology Austria czy Max Planck Society. Obecnie powraca do swojej Alma Mater, aby założyć Centrum Dioscuri w MCB.

Wykorzystując swoje wcześniejsze doświadczenie w symulowaniu kompleksów białek błonowych, Sikora i jego zespół zbudują platformę symulacyjną dostosowaną do badania roli modyfikacji posttranslacyjnych w interakcjach białko-białko. "Bieżące prace nad kontrolą pandemii pokazały, że symulacje komputerowe są niezbędne do integracji i interpretacji wyników eksperymentalnych, ale ujawniły również nasze ograniczone zrozumienie modyfikacji posttranslacyjnych w nanoskali. " - mówi biofizyk.
Tworzenie zespołu badawczego rozpocznie się jeszcze w 2022 r., Centrum Dioscuri w MCB rozpocznie działalność 1 maja 2023 r.

Więcej informacji:

Trzy nowe Centra Dioscuri powstaną w Krakowie (źródło: NCN)

Three new Dioscuri Centres to be launched in Krakow, Poland (źródło: MPG)