Naukowcy pokazują jak zaprojektowana struktura białkowa może służyć do precyzyjnego rozmieszczenia nanocząsteczek złota w przestrzeni

Nanocząstki metali mają szeroką gamę zastosowań, z których wiele wynika z faktu, że bardzo małe cząstki o średnicy od kilku nanometrów do dziesiątek nanometrów mogą mieć bardzo różne właściwości od tego samego materiału w większej skali (nanometr to zaledwie jedna miliardowa metra). Takie cząsteczki są używane jako katalizatory, środki barwiące, a nawet mogą tworzyć powłoki antybakteryjne. Niektóre efekty są spowodowane specyficznym rozmieszczeniem cząstek w przestrzeni i odległością między nimi, jednakże parametry te są bardzo trudne do kontrolowania. Co więcej cząstki są zwykle używane w roztworze, w którym poruszają się losowo jak drobinki kurzu w powietrzu. W obecnych pracach naukowcy z Laboratorium Bionanonauki i Biochemii (Heddle Lab) Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB) Uniwersytetu Jagiellońskiego wykazali, że sztuczna struktura białkowa, pusta kula zwana klatką TRAP, była w stanie pełnić rolę rusztowania i zapewnić regularnie rozmieszczone punkty mocowania dla małych nanocząstek złota. „Klatka TRAP sama w sobie jest niewielka, ale mając średnicę około 15 nm jest wciąż wystarczająco duża, aby przymocować do niej wiele nanocząsteczek złota” – wyjaśnił Jonathan Heddle, kierownik laboratorium. „Klatka białkowa składa się z 12 pierścieni, więc ogólnie wygląda trochę jak 12-ścienna kostka do gry - dwunastościan.” Naukowcy wykazali, że istnieją obszary klatki odpowiadające rogom dwunastościanu, które oferują odpowiednie środowisko do dokładnego wpasowania nanocząstek złota. W rezultacie, zamiast losowo poruszać się w roztworze, cząstki wydają się być rozmieszczone w 3-wymiarowej przestrzeni. Naukowcy przypuszczają, że możliwość takiego regularnego rozmieszczenia nanocząstek metali w przestrzeni będzie można dalej rozwijać, aby tworzyć nowe materiały o użytecznych właściwościach.

Zespół MCB nawiązał międzynarodową współpracę z Bernardem Piette z Wydziału Nauk Matematycznych Uniwersytetu w Durham w Wielkiej Brytanii oraz laboratorium Woutera Roosa z Instytutu Zaawansowanych Materiałów Zernike Uniwersytetu w Groningen w Holandii. Wykorzystali również pracownię krio-mikroskopii elektronowej w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris w Polsce.

Artykuł został opublikowany w Nano Letters i jest dostępny tutaj: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.nanolett.1c04222

Strona główna Heddle Lab: www.heddlelab.org

Heddle Lab na Facebooku: https://www.facebook.com/heddlelab

Heddle Lab Twitter: @HeddleLab