Doctoral School in Biomedical Sciences in MCB - JCET - Solaris

06.04.2020
We are happy to announce that in June 2020 the Jagiellonian University will be opening registration for applicants to the doctoral school. Ph.D. Programme in Biomedical Sciences.

Wirus SARS-CoV-2 - eksperci z MCB dzielą się swoją wiedzą z opinią publiczną

06.04.2020
Naukowcy z MCB nie tylko prowadzą badania nad wirusem SARS-CoV-2, ale również aktywnie uczestniczą w dzieleniu się wiedzą z ogółem społeczeństwa. Jeśli szukasz wiarygodnego źródła informacji na temat koronawirusa i pandemii, polecamy obejrzenie lub przeczytanie dowolnego z poniższych materiałów.

MCB performing diagnostic tests for SARS-CoV-2 infection

01.04.2020
The Małopolska Centre of Biotechnology has begun work on the diagnosis of patients suspected of being infected with SARS-CoV-2 virus in the Małopolska voivodship. Two laboratories with complementary knowledge of cell biology and virology are currently conducting diagnostic tests. The Human Genome Variation Research Group and ViroGenetics - BSL3 Laboratory of Virology, headed by Prof. Wojciech Branicki and Prof. Krzysztof Pyrć respectively.

Researchers Moot a Mixed Origin of Life

11.03.2020
How did life begin? Researchers at the Malopolska Centre of Biotechnology (MCB) at the Jagiellonian University recently outlined how this may have occurred in a paper published in Trends in Ecology and Evolution.