Wykorzystanie fototropiny, receptora światła niebieskiego roślin, do manipulacji wydajnością fotosyntezy i zwiększenia produktywności roślin.

04.10.2022
Optogenetyka uznawana jest za najnowszą i najbardziej perspektywiczną techniką wykorzystywaną w medycynie i neurobiologii. W świetle najnowszych badań okazuje się, że nie tylko.
Prastare białko chroni enzymy przed stresem oksydacyjnym. Naukowcy z MBC UJ publikują przełomowe wyniki badań w "The EMBO Journal".

15.09.2022
Persulfidacja jest unikalną potranslacyjną modyfikacją białek, która chroni nasze komórki i proteomy przed stresem oksydacyjnym i starzeniem się. Najnowsze prace z Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB UJ) wykazały, że za tę niewielką modyfikację chemiczną odpowiada białko komórkowe, zwane modyfikatorem związanym z ubikwityną 1 (lub w skrócie Urm1).
Projekt MIKROBIOM, czyli zastosowanie mikrobiomu środowiskowego w kryminalistyce

24.08.2022
Projekt MIKROBIOM, którego celem jest opracowanie narzędzi umożliwiających wykorzystanie analizy mikrobiomu środowiskowego w celach kryminalistycznych, wkracza w ostatnie etapy realizacji. Częściowe wyniki projektu zaprezentowane zostaną podczas 29. kongresu International Society for Forensic Genetics, który odbędzie się już w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie, USA.
Granty badawcze i staże dla młodych naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ

04.08.2022
Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło wyniki szóstej edycji konkursu Sonatina, w ramach którego badacze, którzy od niedawna mają stopień naukowy doktora, otrzymują wsparcie finansowe przeznaczone na badania i staże w prestiżowych ośrodkach zagranicznych. Wśród laureatów znalazło się dwoje naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.