SARS-CoV-2: a Systemic Infection

15.01.2021
Although the lungs are thought to be the replication site for SARS-CoV-2, infected patients often report other symptoms, suggesting problems with the gastrointestinal tract, heart, cardiovascular system, kidneys, nervous system or pancreas. This raises the question: is COVID-19 a respiratory or systemic disease? How is this possible? Please read about the new study by the ViroGenetics Group led by Prof. Krzysztof Pyrć.

Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Prof. Krzysztofa Pyrcia

Intelligent Development Award for Dr Przemysław Grudnik

07.10.2020
Dr Przemysław Grudnik from the Małopolska Centre of Biotechnology of the Jagiellonian University (JU MCB) was awarded the Polish Intelligent Development Award 2020 in the Scientist of the Future category. He was recognised for his research on molecular mechanisms controlling the protein synthesis process and on the structures of enzymes involved in neoplastic processes.
Granty NCBiR dla MCB na wsparcie szpitali w walce z COVID-19

24.09.2020
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło listę rankingową pozytywnie ocenionych wniosków o dofinansowanie w ramach przedsięwzięcia „Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19”. Do finansowania skierowane zostały wnioski z udziałem MCB w roli lidera oraz partnera