Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Zwierzętarnia zakaźna MCB

Zwierzętarnia zakaźna MCB

W ramach Małopolskiego Centrum Biotechnologii działa zwierzętarnia zakaźna dla małych zwierząt, pozwalająca na jednoczesną hodowlę około 3000 zwierząt. Hodowla prowadzona jest w indywidualnie wentylowanych klatkach, co zapewnia bezpieczeństwo personelowi, jak i uniemożliwia transmisję patogenów pomiędzy zwierzętami. Pracownia pozwala na pracę z patogenami do 3 klasy bezpieczeństwa biologicznego.

Zwierzętarnia składa się z trzech laboratoriów: pracowni hodowli zwierząt, sali zabiegowej oraz laboratorium badawczego.

Taka organizacja zapewnia możliwość pracy ze zwierzętami, ale również pracy z materiałem zakaźnym i komórkowym w obrębie pracowni. Jednostka jest wyposażona w systemy zabezpieczające (m.in., zestaw sterylizatorów), jak również systemy pozwalające na odpowiednią opiekę nad zwierzętami. Włączyć w to można chłodzone magazyny paszy, czy systemy mycia klatek i automatyczne systemy dozowania wody. Pomieszczenia są przystosowane do fumigacji gazowej, co zapewnia sterylne warunki pracy dla poszczególnych zespołów badawczych.

Celem istnienia zwierzętarni ABSL3 jest zarówno praca badawcza nad mechanizmami patogenezy, jak i rozwój współpracy z innymi jednostkami naukowymi i komercyjnymi. Wszelkie osoby zainteresowane możliwością wykorzystania potencjału pracowni proszone są o bezpośredni kontakt.

 

Bezpieczeństwo

Ponieważ zwierzętarnia zaprojektowana została do pracy z materiałem zakaźnym, szczególna uwaga poświęcona została kwestiom bezpieczeństwa. Całe laboratorium zabezpieczone jest systemem hermetycznych ścian metalowych, które pozwalają na utrzymanie wewnątrz laboratorium podciśnienia. Aby zapewnić bezpieczeństwo całe powietrze usuwane z laboratorium przechodzi podwójną filtrację przez filtry absolutne, w pełni zabezpieczając środowisko zewnętrzne. Jednak również powietrze wpadające do laboratorium jest oczyszczane w podobny sposób. Pozwala to zachować najwyższe standardy czystości w samym laboratorium i chronić zwierzęta przed czynnikami zewnętrznymi. Podobnie, wszystkie materiały wprowadzane do laboratorium oraz wyprowadzane przechodzą proces sterylizacji parowej (zwierzętarnia wyposażona jest w dwa sterylizatory parowe certyfikowane do pracy z patogenami BSL3+) lub gazowej (zwierzętarnia wyposażona jest w śluzę towarową, pozwalającą na sterylizację urządzeń i materiałów z wykorzystaniem nadtlenku wodoru lub formaldehydu gazowego).

Wszystkie instalacje w pomieszczeniach zwierzętarni podpięte są do całodobowego systemu monitoringu budynku BMS, który ma za zadanie kontrolować i czuwać nad poprawnością działania wentylacji. Monitoring dotyczy zarówno parametrów pracy pomieszczeń, jak i monitoringu wizualnego prowadzonych prac.

Aby dodatkowo chronić zwierzęta przed czynnikami zewnętrznymi, ale również przed transmisją patogenów pomiędzy klatkami, zwierzęta hodowane są w klatkach indywidualnie wentylowanych IVC, które znajdują na regale IVC do pracy z materiałem zakaźnym. Pokój bytowania zwierząt wyposażony jest w komorę do pracy z materiałem zakaźnym, statyw do transportu klatek oraz system weryfikacji szczelności klatki. Praca ze zwierzętami odbywa się w całości w komorach mikrobiologicznych zapewniających bezpieczeństwo operatorowi. Komory wyposażone są w infrastrukturę pozwalająca na przeprowadzanie zabiegów w narkozie oraz eutanazji zwierząt.

Aby dodatkowo chronić pracowników, stosowana jest certyfikowana odzież ochronna:

  • Kombinezon do pracy z patogenami klasy 3 bezpieczeństwa biologicznego, z kapturem, szyty zaklejany taśmą, z elastycznym wykończeniem, z elastycznymi mankietami rękawów i nogawek, oraz gumką w pasie. Kombinezon jest uzupełniany przez nogawice oraz rękawice. Wszystkie elementy ubioru posiadają certyfikację do pracy z materiałem zakaźnym.
  • Maska przeźroczysta obejmująca całą twarz, uszczelniona dookólnie za pomocą uszczelki silikonowej ze stałym nadmuchem oczyszczonego powietrza. Powietrze jest dostarczane poprzez urządzenie do filtracji z pasem na biodrowym i z baterią zapewniającą do 18 godzin ciągłej pracy.

Przy wyjściu ze zwierzętarni osoba przechodzi dodatkowo przez prysznic powietrzny oraz mokry, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

 

Współpraca

Celem istnienia zwierzętarni MCB jest zarówno praca badawcza, jak i współpraca z innymi jednostkami naukowymi i komercyjnymi.

Badania możliwe są zarówno w formie zlecenia (personel zwierzętarni posiada profesjonalne wykształcenie oraz wieloletnie doświadczenie w pracy ze zwierzętami), jak i dostępu do infrastruktury badawczej.

Jednocześnie oferujemy Państwu pełne wsparcie w zakresie pozyskania zgody Komisji Bioetycznej oraz zgody w zakresie pracy z GMO i GMM w ramach ZIG zwierzętarni MCB.