Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Władze

Małopolskie Centrum Biotechnologii | Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dyrektor Małopolskiego Centrum Biotechnologii

dr Danuta Earnshaw zd Mossakowska, prof. UJ

dr Danuta Earnshaw zd Mossakowska, prof. UJ

Dyrektor MCB UJ

 

Danuta urodziła się i zdobyła wykształcenie w Wielkiej Brytanii i rozpoczęła swoją karierę w typowy sposób, jako pracownik naukowy, uzyskując tytuł licencjata biochemii na University College London, doktorat na University of Surrey, a następnie dwa post-doc w Imperial College i Institute of Cancer Research.  Chciała jednak pracować nad czymś, co ma konkretny punkt końcowy, więc przeniosła się do pracy w dziale badań i rozwoju w przemyśle farmaceutycznym.  Miała szczęście pracować nad dwoma lekami, które trafiły na rynek, a także jest posiadaczką kilku przyznanych na całym świecie patentów, które doprowadziły do badań klinicznych nad lekiem biologicznym o działaniu modulującym dopełnienie.

Badania w przemyśle farmaceutycznym są bardzo podobne do badań akademickich; punkt końcowy jest określony, tj. nowy lek, ale proces dochodzenia do punktu końcowego jest bardzo podobny do akademickiego.  Mianowicie trzeba zidentyfikować projekt badawczy, określić plan badań i ich koszt, ubiegać się o finansowanie, które może być równie, jeśli nie bardziej, rygorystyczne niż wniosek o grant, a na koniec zrealizować plan.  Kierownicy zespołów zarządzają post-docami, absolwentami, doktorantami i studentami studiów licencjackich. Jednak w przeciwieństwie do środowiska akademickiego, publikowanie nie jest priorytetem.

W ciągu 30 lat pracy w przemyśle Danuta zajmowała wiele stanowisk o rosnącej odpowiedzialności, a w końcu została kierownikiem działu zajmującego się generowaniem odczynników i opracowywaniem testów zarówno biochemicznych, jak i komórkowych. Przez ostatnie 7 lat w GlaxoSmithKline kierowała współpracą naukową w całej Europie z naukowcami z uniwersytetów i instytutów takich jak CeMM Vienna, Cambridge, Edinburgh i Imperial.  Przyniosło jej to ogromne doświadczenie w zarządzaniu badaniami, które jest nieocenione w roli dyrektora MCB.

Od 2020 roku Danuta poświęca niewielką część swojego czasu jako Royal Society Entrepreneur in Residence wspierając pracowników naukowych, którzy chcą skomercjalizować swoją naukę z Wielkiej Brytanii.

 

Elementarną zasadą naszej działalności jest strategia otwartości w wymiarze kulturowym, naukowym i technologicznym. Jej wdrożenie zapewnia poszerzanie współpracy między grupami, zwiększenie interdyscyplinarności badań, lepsze wykorzystanie infrastruktury, wysoki poziom mentoringu, wspieranie liderów grup oraz członków zespołów w procesie budowania kompetencji, umiejętności i efektywnym prowadzeniu badań.

Publikacje

ORCID

 

Research Gate

 

Google Scholar