W rankingu TOP 2% najlepszych naukowców na świecie znalazło się 93 naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym prof. dr hab Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii

Ranking - opracowany przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies - ocenia m.in. dorobek naukowy uczonych na podstawie indeksu bibliometrycznego.

Lista TOP 2% najbardziej wpływowych naukowców zawiera nazwiska naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Ocenie podlega dorobek naukowy poszczególnych badaczy ze wszystkich dziedzin nauki według indeksu bibliometrycznego, który uwzględnia indeks Hirscha, liczbę cytowań (z uwzględnieniem autocytowań), Impact Factor, miejsce i rolę na liście autorów. Twórcy listy przygotowują 2 rankingi. Pierwszy bierze pod uwagę całkowity dorobek naukowy do końca 2021 roku. Drugi dotyczy tylko cytowań z ostatniego roku kalendarzowego, w tym przypadku 2021. Jesteśmy niezmiernie dumni, że na tej prestiżowej liście, znalazł się lider zespołu Virogenetics z MCB, prof. dr hab. Krzysztof Pyrć. Jest to niewątpliwie ogromne wyróżnienie świadczące o wysokiej jakości badań grupy prof. dr hab. Pyrcia, światowym zasięgu wyników publikowanych przez jego zespół oraz rozpoznawalności na międzynarodowej arenie naukowej.  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Pełną listę TOP 2% najlepszych naukowców na świecie można pobrać na stronie elsevier.digitalcommonsdata.com.

Journal Cover for MCB researchers
Historia konsorcjum MetaSUB: śledzenie miejskich mikrobów na całym świecie
Wykorzystanie fototropiny, receptora światła niebieskiego roślin, do manipulacji wydajnością fotosyntezy i zwiększenia produktywności roślin.
Prastare białko chroni enzymy przed stresem oksydacyjnym. Naukowcy z MBC UJ publikują przełomowe wyniki badań w "The EMBO Journal".