Dr hab. Jonathan Heddle z MCB UJ zrealizuje projekt wspólnie z zespołem badawczym ze Słowenii

Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło wyniki konkursu OPUS 22 + LAP/WEAVE, w którym naukowcy na wszystkich etapach kariery mogli ubiegać się o finansowanie dla projektów prowadzonych z udziałem zespołów badawczych ze Słowenii realizowanych w ramach programu WEAVE.

Projekty badawcze obejmujące współpracę polsko-słoweńską były oceniane w oparciu o Lead Agency Procedure (LAP). NCN pełniło rolę agencji wiodącej, co oznacza, że złożone wnioski przechodziły proces oceny wspólnie z wnioskami krajowymi w ramach konkursu OPUS, i na tej podstawie uzyskały rekomendacje do finansowania. Słoweńska ARRS (Slovenian Research Agency) zaakceptowała wyniki oceny Narodowego Centrum Nauki dla wniosków OPUS LAP zaplanowanych we współpracy dwustronnej.

Do finansowania zostało zakwalifikowanych 8 polsko-słoweńskich projektów badawczych o wartości niemal 13 mln zł, wśród których znalazły się projekty naukowców z UJ:

Procedura LAP to nowy standard oceny wniosków stosowany w europejskich instytucjach finansujących naukę. Ma ona ułatwić międzynarodowym zespołom badawczym ubieganie się o środki na realizację wspólnych projektów oraz usprawnić proces oceny wniosków przez instytucje finansujące badania. Projekty angażujące grupy badawcze z różnych krajów są oceniane tylko w jednej instytucji – agencji wiodącej – właściwej dla jednego z uczestniczących w danym projekcie zespołów, w konkursie stanowiącym stały element jej oferty. Pozostałe instytucje partnerskie uczestniczące we współpracy LAP akceptują wyniki oceny merytorycznej dokonanej przez agencję wiodącą i przyznają finansowanie na realizację zatwierdzonych przez nie projektów badawczych.

Dzięki otwarciu w konkursie OPUS 22 ścieżki LAP naukowcy mogli ubiegać się o środki:

• na projekty realizowane we współpracy z zagranicznymi zespołami badawczymi z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec lub Szwajcarii, które występowały równolegle o środki finansowe na realizację tych projektów badawczych do właściwych dla nich instytucji finansujących badania w ramach programu Weave, tj. do FWF, GAČR, ARRS, DFG lub SNSF;
  • w ramach współpracy LAP w programie Weave przy równoczesnym udziale partnerów zagranicznych, którzy nie ubiegają się o środki finansowe na ten cel w ramach programu Weave lub z dodatkowym wykorzystaniem wielkich urządzeń badawczych.
Publikacja pracowników z WBBiB oraz MCB UJ w „Science Advances”
Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymuje Międzynarodową Nagrodę Profesury Leverhulme
Przełomowe badania nad strukturą białkowego kompleksu Elongator
W rankingu TOP 2% najlepszych naukowców na świecie znalazło się 93 naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym prof. dr hab Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii