ViroGenetics na tropie nowych koronawirusów u zwierząt w Europie - Projekt MUSECoV

Grupa badawcza Virogenetics z Małopolskiego Centrum Biotechnologii, prowadzona przez prof. dra hab. Krzysztofa Pyrcia, uczestniczy w międzynarodowym projekcie MUSECoV: analiza środowiskowa koronawirusów - ewolucja i predykcja nowych zagrożeń.

ViroGenetics - projekt MUSECoV

W ramach interdyscyplinarnej współpracy z Europejskimi ośrodkami badawczymi podjęte zostały prace, które pozwolą określić rozpowszechnienie koronawirusów u zwierząt dzikich, towarzyszących i domowych. Uzyskane dane i materiał zostaną wykorzystane dla zrozumienia ewolucji koronawirusów oraz realnego ryzyka dla ludzi.
Efektem projektu MUSECoV będzie lepsze zrozumienie globalnego ekosystemu koronawirusów oraz dynamiki ich ewolucji w różnych ekosystemach. Zdobyta wiedza zredukuje ryzyko pojawienia się kolejnej pandemii oraz umożliwi lepsze przygotowanie się na nadchodzące zagrożenia.
Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach europejskiego programu ERA-NET CO-FUND ICRAD. Wysokość dofinansowania wynosi 855 899,00 zł.
W skład konsorcjum wchodzą:

1. The French Agency for Food, Environmental and Occupational Health & Safety (ANSES), Francja – Koordynator;
  2. Universite de Caen Normandie, Francja;
  3. Małopolskie Centrum Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński, Polska;
  4. Catalan Institute of Nanoscience and Nanotechnology (ICN2), Hiszpania;
  5. Istituto Zooprofilattico Sperimentale della Puglia e della Basilicata, Włochy.

Publikacja pracowników z WBBiB oraz MCB UJ w „Science Advances”
Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymuje Międzynarodową Nagrodę Profesury Leverhulme
Przełomowe badania nad strukturą białkowego kompleksu Elongator
W rankingu TOP 2% najlepszych naukowców na świecie znalazło się 93 naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym prof. dr hab Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii